دریافت پروژه آشنایی با دانش آموزان استثنایی

شامل 135 صفحه
فرمت word
حجم فایل 80.3KB
شناسه محصول: 359

قیمت دانلود فایل: 9.000 تومان

قسمتی از متن پروژه آشنایی با دانش آموزان دارای معلولیت

پیشگفتار

کلمه‌ی بهنجار به افرادی اطلاق می‌گردد که در حد طبیعی و عادی گذران زندگی می‌کنند. از نظر عامه فردی که رفتارش چون دیگران است ومانند همه و به طور معمولی وعادی زندگی روزمره خویش را می‌گذراند بهنجار و طبیعی است . از نظر علمی‌چنانچه بهره ی هوش شخصی حدود (100)صد باشد (براساس آزمون (تست) باشد یا به عبارت دیگر سن تقویمی‌وعقلی (ذهنی) خود برابری کند آن فرد عادی است. برای مثال می‌توان چنین گفت: چنانچه کودک 9 ساله ای از نظر عقلی نیز 9 ساله باشد و مانند کودکان 9 ساله رفتار کند و از عهده‌ی انجام تست های هوشی مربوط به کودکان 9 ساله برآید چنین کودکی بهنجار و طبیعی است. حال که تا حدی با کودکان و افراد بهنجار آشنا گردیدیم ببینیم پس کدام گروه از کودکان را استثنایی می‌نامند.

از نظر آموزشی کودک استثنایی کودکی است که نیاز به تعلیم و تربیت خاص داشته باشد و از کلاس و تعلیم وآموزش عادی نتواند بهره کافی گیرد و از جنبه کلی نیز چنانچه کودکی از نظر رفتار، هوش ویا گذران زندگی نتواند چون کودکان عادی و بهنجار عمل کند و به جهتی با کودکان همسال خود تفاوتهای رفتاری وگفتاری و کرداری ویادگیری داشته باشد و از حد یک کودک عادی همسن خود خارج باشد استثنایی نامیده می‌شود.

با بررسی آمارهای بین المللی وتوجه به وجود متجاوز ازچهارصد میلیون(000/000/400) معلول و ناتوان در سراسر جهان وافزایش این جمعیت به میزان قابل توجهی در هر سال اهمیت تعلیم و تربیت، رفاه، اشتغال و بالاخره نحوه زندگی افراد استثنایی با تعمقی اندک آشکار می‌گردد. چنانچه آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد، از هرده (10)نفر مردم، مردم جهان یک نفر شناخته یا ناشناخته با معلولیت یا کمبودی درگیر است و حدود پنج درصد کودکان، در سراسر این جهان پهناور دچار نقصی جسمی‌یاذهنی هستند و درصد قابل توجهی از این عده نیاز به آموزش ویژه و مراقبت های خاص دارند. این واقعیتها و حقایقی نظیر وجود نارسایی‌هایی از جمله سوء تغذیه، جنگ، سست شدن و ازهم پاشیدگی بنیاد خانوادگی وکافی نبودن بهداشت ودرمان در برخی از نقاط جهان نشانگر از دیار کودکان استثنایی ودر نتیجه نیاز به توجه عمیق تر به این مسئله است. هر قدر جامعه ای در برابر افراد معلول و استثنایی احساس مسئولیت بیشتر نمایند ومنابع مالی و انسانی زیادتری را به این امر اختصاص دهد، آن جامعه دارای فرهنگ و اقتصادی پیشرفته تر است. امروزه سرمایه گذاری وخدمت به گروههای مختلف استثنایی را نمی‌توان صرفاً عملی نیکوکارانه ونوع دوستانه دانست زیرا این مسئله ای جدی، اساسی، مهم، انسانی و تخصصی و علمی‌است.

زندگی میلیون ها انسانی که به هر دلیل از نقایصی برخوردار گردیده اند درمیان است. تأمین آینده آنان، آموزش و پرورش ورفاه آنها مطرح است واین گروه با توجه به نوع معلولیت و توانایی خود نیاز به حرفه وکاری مناسب دارند از طرفی خانواده چنین کودکانی رانیز نباید از نظر دور داشت زیرا آنان هم درمعرض صدمات ومشکلات ناشی از معلولیت فرزند خویش هستند پس چنین عمل بزرگی احتیاج به برنامه ریزی، تحقیق وداشتن افراد متخصص دارد. نهادهایی باید از آنان حمایت کنند ولی ترحم هرگز. موسساتی باید برای آنان برنامه ریزی نمایند و امکانات آموزشی، رفاهی و کاریابی فراهم آورند.

و آموزش وپرورش آنان باید متناسب با معلولیت وتوانایی آنان باشد.

اصولاً اگر پذیرای این نظریه علمی‌باشیم که هر انسانی حتی دربالاترین سطوح هوشی امکان دارد درباره ای از فعالیتها در حدی متوسط و حتی کندتر از دیگران باشد ویا معلولیت دریکی از تواناییها برای هیچ فردی نمی‌تواند مانع پیشرفت او درسایر جنبه ها گردد باید قبول کنیم که بطور کلی آموزش وپرورش صحیح وکمال مطلوب، آموزش وپرورشی است که بر اساس توجه به خصوصیات فردی و تواناییهای افراد برنامه ریزی شده باشد. پس درآموزش و پرورش کودکان استثنایی نیز شناخت تواناییها وکفایتهای کودکان استثنایی اهمیتی ویژه دارد و برنامه ریزیهای آموزشی باید باتوجه به همین تواناییها انجام پذیرد. اگر چنین کنیم و با توجه به تواناییهای کودکان استثنایی برنامه ریز آموزشی انجام گیرد. از کودکان استثنایی نه تنها می‌توان افرادی خودکفا، بلکه افرادی با بازده اقتصادی ونقش آفرین برای جامعه تربیت کرد ودرآن صورت است که نه تنها کودکان وافراد استثنایی از زندگی آسوده ومرفهی برخوردار خواهند شد بکله اجتماع نیز به آنچه درباره آنان انجام داده است. مفتخر خواهد بود. بدون شک جامعه ای آسوده خواهد زیست که معلولان آن از آسایش ورفاه کامل برخوردار باشند و دمکراسی وعدالت واقعی زمانی تحقق پیدا می‌کند که همگان متساوی (در حد توانایی) از نعمت های موجود بهره مند باشند وتفاوتی بین کودک عادی، تیز هوش یا معلول وجود نداشته باشد. (از نظر ارزشی)

” تاریخچه کودکان استثنایی “

“معلول”

در مورد تاریخچه کودکان استثنایی باید گفت این پدیده قدمتی همپای تاریخ بشر دارد. چه، از همان آغاز پیدایش انسان، عوارضی از قبیل اشکالات ژنتیک، اختلالات دوره جنینی، اشکالات زایمان، بیماریهای بدو تولد وغیره، ایجاد معلولیت می‌کردند.

درباره ی تاریخچه طرز تفکر افراد عادی نسبت به معلولین و عقب مانده ذهنی نیز شواهد علمی‌زیادی در دست نیست. چیزی که تا حدی مشخص است این که این چنین افرادی درگذشته کمتر مورد توجه بوده اند.فقط دربرخی نوشته های دینی و پزشکی به چنین افرادی اشاره شده است.

“بقراط” حکیم یونانی به ضایعات مغزی این افراد وارتباط این نقیصه‌ها با کمبود های هوشی اشاره می‌کند.

“درقوانین “اسپارت” مواردی گنجانده شده بود که کشتن و از بین بردن معلولین از جمله عقب ماندگان ذهنی را مجاز و حتی لازم تشخیص داده بودند.

“در آسیا” برخلاف “اروپا” این افراد بیشتر مورد توجه ولطف بوده اند. درآئین در کنفوسیوس معلم و فیلسوف چینی و همینطور دردین پیامبر ایرانی زرتشت به روشنی خواسته شده است که مردم با عقب مانده های ذهنی، رفتاری انسانی داشته باشند ونیز دردین یهود مسئولیت جرم و جنایت از عقب مانده های ذهنی برداشته شده است. در دین مبین “اسلام” نیز طی اشارات مکرر در کتاب آسمانی و همچنین سخنان پیامبر بزرگوار وائمه اطهار به توصیه هایی درزمینه ملاطفت و همیاری معلولان برمی‌خوریم.

در اروپای قرون وسطی, عقب مانده های ذهنی را همپای دیوانگان محسوب داشته معتقد بودند که شیطان در جسم آنها حلول کرده است. اقدامات “پینل” Pinel پزشک فرانسوی درقرن 18 در جهت جداسازی بیماران روانی از مجرمان وبدکاره ها وبازکردن غل و زنجیر از پای آنان و همچنین تجربیات “ایتار” Itard پزشک فرانسوی قرن 19 از تربیت کودکی وحشی به نام “ویکتور” زیربنای توجه و نگرشی علمی‌به پدیده ی عقب ماندگی ذهنی گردید.

می‌توان از ماریا مونتسوری(Montessori)  (1952- 1870) اولین زنی که در ایتالیا موفق به اخذ درجه دکترای پزشکی گردید به عنوان یکی از متخصصان تعلیم و تربیت کودکان عقب مانده های ذهنی نام برد.

دراواسط قرن بیستم, بررسی عمیق و همه جانبه در زمینه عقب ماندگی ذهنی شکوفایی یافت.به نظر می‌رسد به همانگونه که تولد وگسترش هر علم بستگی تام به نیازهای بنیادی جامعه دارد. اهمیت دادن به این مهم وتوجه به مسئله عقب ماندگان ذهنی نیز برهمین اساس گسترش یافت. از جمله دیگر کسانی که در آموزش و پرورش کودکان استثنایی خدماتی ارزنده نموده است از ساموئل هوSamuel How e (1876- 1800) فارغ التحصیل مدرسه پزشکی هاروارد بود. او درآموزش وپرورش کودکان نابینایی که در عین حال ناشنوا هم بوده اند تخصص داشته ودر بنیان گذاری آموزشگاه پرکینز که در سال 1832 تأسیس گردید سهمی‌بسزا وموثر داشته است وی یکی از نادر افرادی است که در تعلیمات استثنایی قدم های موثر و واقعی برداشته است.

توماس هاپکینز گلودت Thomas Hapkins Galldudet (1851- 1787) در آغاز با دیدن دوشیزه کر ولالی علاقمند به تعلیم و تربیت وکمک به وی گردید. وی سپس برای تحقیق بیشتر به اروپا رفت وپس از بازگشت از اروپا درسال 1871 اولین مدرسه شبانه روزی رابرای ناشنوایان درآمریکا تأسیس نمود که مدرسه مزبور بعدها به نام مدرسه آمریکایی ناشنوایان معروف شد. (American school for the Deaf) که در حال حاضر یکی از معتبرترین وبزرگترین مراکز آموزش ناشنوایان در جهان است که از کودکستان تا دانشگاه محصل ناشنوا می‌پذیرد.

لوئی بریل ( Lowis –  Braille ) فرانسوی در سال 1809 متولد شد وی که در هفت (7) سالگی بینائی خود را از دست داد علاقمند به آموزش نابینایان بود. زحمات اودر سال 1829 منجر به ایجاد سیستم شش نقطه ای برجسته که خطی خاص برای آموزش نابینایان است گردیده که به پاس قدردانی از زحمات وخدمات وی به دنیای نابینایان وتحولی که در این مورد ایجاد کرده بود به نام خود اوبخط بریل معروف شد. این خط که از شش نقطه تشکیل یافته وجابجایی نقاط, حروف الفبا را تشکیل می‌دهند در حال حاضر کاملترین و عملی ترین روش درآموزش نابینایان است. نابینایان با استفاده از ماشین های تحریر مخصوص مطالب وخواسته های خود را به خط بریل تحریر می‌نمایند و سپس مطالب نوشته شده توسط فردی متخصص به خط معمولی وبینایی برگردانده می‌شود. آلکساندر گراهام بل Dr. Alexander –  Graham Bell مخترع تلفن نیز یکی دیگر از کسانی است که درقرن نوزدهم کوشش های فراوانی در زمینه ی تعلیم و تربیت ناشنوایان انجام داد.

وی معلمی‌کودکان ناشنوا را پیشه ی خود ساخت و با دختر ناشنوایی ازدواج کرد. بدون تردید کوشش او در طریق تعلیم به ناشنوایان در پیدایش اختراع بزرگی چون تلفن بی تأثیر نبوده است.

درقرن 20 نیاز مبرم به پیشرفت علوم تجربی از یکسو و توجه زیاد به علوم انسانی واز جمله روان شناسی وخصوصاً روان شناسی کودک و بالاخره فعالیت های آلفرد بینهBinet A. در  زمینه ساختن اولین آزمون هوشی ونشان دادن اختلافات هوشی بین انسانها از دیگر سو, موجب گردید تا قشر عقب مانده ی ذهنی به نحو بارزتری جلب توجه نمود. این پدیده از یک دید علمی‌مورد پیگیری قرار گیرد. در حال حاضر در اکثر جوامع وملل, این چنین کودکانی در شرایط خاص نگهداری شده, درصورت امکان باتوجه به نوع نقیصه یا میزان اختلال عقب ماندگی ذهنی تحت آموزش وتوانبخشی قرار می‌گیرند. باید توجه داشت که در عصر حاضر نیز نوع نگرش در مورد کودکان عقب مانده ذهنی در جوامع مختلف متفاوت است. مثلاً خانم “پول. اس. باک.” نویسنده شهیر آمریکایی که خود یک دختر عقب مانده ذهنی دارد، وقتی از خاطراتش در زمانی که درکشور چین بوده است یاد می‌کند اشاره ای دارد به این که در آنجا چنین افرادی خیلی با ملاطفت واحترام نگهداری می‌شدند وتا آخر عمر بدون کوچکترین ناراحتی از آنان پرستاری به عمل می‌آمد. هیچکس نظر ترحم و دلسوزی بیجا ابراز نکرده و بهر حال شخص یا کودک را چون فردی عادی می‌پذیرفتند. همین خانم در ادامه گفتارش می‌نویسد. ” من ودخترم (منظور کودک عقب مانده است) در چنان محیطی بهیچوجه احساس ناراحتی نمی‌کردیم. ولی به مجردی که وارد خاک آمریکا شدیم, نگاههای ترحم آمیز, و تعارفهای بیجا و دور از ذهن, همدردیهای احمقانه و خلاصه دلسوزیهای ناشیانه از دخترم, آن چنان در من اثر گذاشته شده بود که بی اختیار نسبت به دخترم و خودم احساس ترحم شدید می‌کردم.”

 کودکان استثنایی در ایران

حال بد نیست نظری کوتاه به تاریخچه توجه به کودکان استثنایی در ایران بیافکنیم.

آموزش نابینایان حدود 50 سال پیش در تبریز توسط شخصی به نام پاستور کریستوفر آغاز د برای اطلاع بیشتر به فصل اول کتاب “هیاهو در دنیای سکوت” مراجعه شود. درمورد ناشنوایان نام بزرگ مردی همچون جبار باغچه بان  وباغچه ی اطفال او آنقدر معروف هست که نیازی به شرح و بیان در این مورد نیست. از دیوانه تکلیف برداشته شده است.”

اما در مورد کودکان عقب مانده ی ذهنی, همانطور که قبلاً ذکر شد دین “زرتشت” در ردیف اولین ادیانی است که کمک, ملاطفت و همراهی به عقب ماندگان ذهنی را عنوان می‌کند ودین اسلام با فرمامین آسمانیش در این زمینه مکمل تمام توصیه هائی بوده است که سایر ادیان در گذشته در این مورد اشاره نموده بودند. از آن زمان تا حدود چند دهه اخیر, هیچگونه اقدام اجتماعی در جهت کمک به این گروه از افراد جامعه در ایران صورت نگرفته بود.

“بنی آدم اعضای یکدیگرند”

از حدود سی سال قبل با تشکیل اولین مدرسه به نام “مرکز تربیت وهدایت روانی کودک” تدریجاً توجه وحمایت از معلولین درایران به طور رسمی‌نضج گرفت و متعاقباً با تشکیل سازمانهایی چون “انجمن ملی حمایت از کودکان”,” انجمن توان بخشی ایران” انجمن حمایت از عقب ماندگان ذهنی و … همچنین بخشی از فعالیت های “وزارت آموزش وپرورش” سعی شد تا هر چه بیشتر به مسائل کودکان معلول ذهنی ونابهنجار توجه گردد. اخیراً از بعد از انقلاب, با ادغام و یکپارچه شدن این سازمان های متفرقه تحت پوشش به نام “سازمان بهزیستی کشور” سعی گردید تا پس از حذف برنامه های ظاهرفریبانه وجایگزین نمودن یک برنامه واحد به منظور سرویس دهی هر چه بهتر به معلول جامعه, اقدامات عملی و مفیدی بمورد اجراء درآید : چرا که :

” بنی آدم اعضای یکدیگرند”
تشبیه بدن انسان به جامعه یا برعکس تمثیلی قدیمی‌است. درکتاب افلاطون و در کتاب تاریخ ابوالفضل بیهقی ودر اشعار شعرای بزرگی چون سنایی و مولوی نیز مطالبی در این مورد آمده است تشبیه ساخت جامعه به بدن انسان در نزد فلاسفه ای چون فارابی مشهود است ودانشمندانی چون گریف بلژیکی (1924- 1843) یا شیفلر آلمانی و ابن‌سینا دانشمند ایرانی هر یک بنحوی به این تمثیل پرداخته اند ولی شاید یکی از بهترین نمونه های این تمثیل در شعر سعدی شاعر گرانقدر ایرانی آمده است.

بنی آدم اعضای یکدیگرند       که در آفرینش زیک گوهرند(پیکرند)

چو عضوی بدرد آورد روزگار      دگر عضوها را نماند قرار

این مختصر از آن جهت عنوان شد گفته شود همان گونه که اگر عضوی از بدن, دردناک و بیمار باشد جامعه بدن آدمی‌احساس آرامش نمی‌کند ودیگر اعضای بدن فعالیتی شدیدتر می‌نمایند. جامعه نیز درمقابل تمامی‌افراد خود مسئول است وباید وسایل آسایش و رفاه آنان را فراهم سازد. همه ما, بخصوص مربیان, پدران و مادران وسایر دست اندرکاران آموزشی ورفاه استثنایی درمقابل این کودکان معصوم ومحروم مسئولیم وباید تمامی‌امکاناتی را که برای سایر گروههای اجتماعی موجود است برای کودکان وافراد استثنائی نیز فراهم آوریم.

این سخنان نابخردانه است که گفته شود آموزش و کمک به کودکان ودانش آموزان استثنایی گزاف است,یا بازده اقتصادی ندارد و خلاصه درکاری این چنین انسانی نیت سوداگری داشته باشیم گرچه برطبق برخی آمارهای منتشر شده که از سوی یونسکو و سایر موسسات نظیر آن انتشار یافته است آموزش بعضی از گروه های استثنایی بازده اقتصادی نیز دارد.

فهرست پروژه

فصل اول : مقدمات و تاریخچه

 1.  آغاز سخن
 2.  پیش گفتار
 3.  بررسی آماری و سابقه
 4.  تعریف استثنایی
 5.  تاریخچه
 6. در ایران

فصل دوم: دسته بندی و تعریف و ویژگیهای بالینی دانش آموزان استثنایی

 1. 1- انواع استثنایی
 2. 2- تعریف ها
 3. 3- علل و عوامل
 4. 4- عقب ماندگی و اختلالات ژنتیک
 5. 5- انواع سندرم ها
 6. 6- منگولیسم یا سندرم دان
 7. 7- سندرم صدای گربه و سوپرمن و کلاین فلتر
 8. 8- عوامل ناشناخته وهیدروسفال و میکروسفال
 9. 9- مسائل دوران بارداری
 10. 10- انواع بیماری ها و ضربه ها در تمام موارد
 11. 11- سن مادر و عاملRH
 12. 12- سوخت و ساز (متابولیسم)
 13. 13- عوامل فرهنگی

فصل سوم: عکس العمل والدین دانش آموزان استثنایی

 1.  انواع خانواده – پذیرنده، انکارکننده و پنهان کننده
 2.  ارتباط خانواده با فرزند عقب مانده
 3.  واکنش های گوناگون خانواده

فصل چهارم: پیشگیری

 1. پیش گیری
 2. برنامه ریزی پیش گیری و مشاوره ژنتیک
 3. مشکلات جنسی کودکان عقب مانده ذهنی

فصل پنجم: آموزش و پرورش

 1. آموزش و پرورش و توان بخشی

سخن آخر –  توصیه و پیشنهادهای لازم: کلام آخر با فرجام سخن

منابع و مراجع

منابع
 1. تشخیص بالینی بیماری های مغز و اعصاب دکترتقی کیمیایی اسد ی از 94 تا 120 چاپ چهارم، انتشارات خوارزمی، تهران 1380
 2. جزوه درسی دکتر وحید روان دوست: خلاصه ی تمام جزوه ‌های مورد تدریس
 3. کودکان معلول ذهنی‌، عباس داور منش فصل, 1و2و4و7و8 و9، انتشارات رشد تهران،‌1379
 4. سمپوزیوم کودکان عقب مانده ی ذهنی، دکتر هادی سلیمی‌”اشکوری” ، انتشارات رشد چاپ دوم، 1380
 5. کودکان استثنایی دکتر محمود پاکزاد ،محمود پاکزاد در 38- 46 و ….
 6. تفسیر المیزان جلد 13و19، علامه طباطبایی هشتم ،‌ انتشارات نورالمهدی قم، 1368
 7. کلیات سعدی، محمدعلی فروغی، چاپ هفتم، تهران، 1357و
 8. منم زرتشت ارابه ران خورشید، سیدعلی صالحی، انتشارات فروهر،‌چاپ دوم، تهران، 1354
 9. هیاهو در دنیای سکوت، محمود پاکزاد، انتشارات گوتنبرگ، چاپ سوم، تهران، 1362
 10. اختلالات کودکان و نوجوانان،  نلسون   = ترجمه منشی، انتشارات رشد،‌چاپ سوم، 1383
 11.  THE MENTALLY RETRTARDED CHILD- NANCYMO. HAIBERT B  –   ROBIMSON, 2002
 12. روان شناسی کودکان عقب مانده ذهنی، دکتر افروز فصل, 1و2و3و….، دانشگاه تهران، چاپ سوم، 1371
 13. مشاوره ژنتیک دکتر موسوی ودکتر خاوری ودکتر روزبهانی، انتشارات چهر چاپ اول تهران، 1370
 14. روان شناسی کودکان و نوجوانان استثنایی، دکتر بهروز میلانی‌فر انتشارات آگاه، چاپ چهارم، تهران، 1379.
 15.  عقب ماندگی ذهنی، دکتر ابراهیم هاشمی‌، انتشارات دانشگاه تهران،‌چاپ سوم،‌تهران، 1368
 16.  کودکی که هرگز بزرگ نخواهد شد،  خانم پرل –  س, باک، انتشارات امیرکبیر،‌چاپ هشتم، تهران، 1381
 17. روان شناسی ژنتیک ج 1 و 2،  دکتر محمود منصور، انتشارات رشد، چاپ پنجم، تهران، 1382.

جمع بندی و نتیجه گیری

توصیه و پیشنهاد در مورد آموزش کودکان و دانش آموزان معلول

1-   در انجام فعالیت و به نتیجه رسیدن کودک نباید شتاب کرد. باتوجه به شناختی که نسبت به کندکاری آنان داریم. باید به آنان فرصت داد تا بالاخره کار ومسئولیت محوله را به انجام رسانند(مثلاً بستن دکمه لباس) (یا پوشیدن جوراب خویش)

2-   تکرار, تکرار وتمرین زیاد, لازمه ی یادگیری هر مفهوم یا مهارت از طرف کودکان عقب مانده ذهنی است. هر مهارت هر چقدر ساده, باید آنقدر تکرار وتکرار شود تا از طرف او مورد یادگیری قرار گیرد.

3-   برخورد و رفتار باید با آنان مانند رفتار باکودکان عادی باشد, ولی در عین حال, واکنش کودکان عادی رانباید از آنان داشته باشیم.

4-   درصورت عدم موفقیت در یادگیری از سرزنش, تحقیر وملامت او بپرهیزید و بدانید که خود کودک از عدم کفایت خود در انجام امور به حد کافی در انجام امور به حد کافی رنج می‌برد.

5-   کودک را به نیمه تمام رها کردن کار و مسئولیت عادت ندهید. بهترین اقدام آن است که کار ومسئولیتی را به او واگذار شود که اطمینان داشته باشیم تا آخر قادر به انجام آن هست.

6-   اکثر این کودکان فاقد دقت وتمرکز روی یک موضوع خاص می‌باشند. در هنگام آموزش از موردی به مورد دیگر جلب می‌گردند. باید کوشید که در آنها ایجاد انگیزه کرد وتوجه ونظر آنان را در انجام کار جلب وجذب نمود. این خود تمرینی خواهد بود در داشتن تمرکز لازمی‌موردی خاص که سرانجام وظیفه درمانی(مثل بازی درمانی وکاردرمانی) نیز دارد. یا توان بخشی.

7-   در طی یادگیری هر موضوع, توصیه ها وسفارشات کلامی‌کافی نیست باید کودک عملاً با موضوع آشنا شود و نه به صورت تجربه عملی وعینی آن را کسب کند.

8-   سعی شود از اقدام به کارهایی که از آنان انتظار ندارید, خود نیز خودداری کنید, نباید به تصور این که آنها نمی‌فهمند بسیاری از رفتارهایی که از آنان انتظار ندارید از خودتان سربزند.

9-   در مورد ایجاد عادات خوب وحذف عادات بد, تا مادامی‌که این گونه امور در قالب حرف وارائه پند ونصیحت باشد هیچگونه ارزشی ندارد, بلکه باید از عینیت واقعی وروشن برخوردار باشد و عملاً رعایت شود(خود عمل کنیم وآنگاه آموزش دهیم.)

10-  هرگز کودک را بخاطر یاد نگرفتن مطلب یا مسئله ای سرزنش نکنید. توجه داشته باشید که در شرایط مساعد هر کس طالب یادگیری مطالب تازه است. پس به دنبال رفع عوامل نامساعد بودن شرایط یادگیری باشید.

11-  تمرین ها و فعالیت های آموزشی را به صورت برنامه های خشک کلاسی ارائه نکنید, بلکه به گونه ای بازی مانند باشد. توجه داشته باشید که کودک عقب مانده ذهنی در ازاء کار خوبی که انجام می‌دهد احتیاج به تشویق دارد واین تشویق جز نشان دادن احساس خشنودی از طرف شما به گونه ای که متوجه آن گردد نیست. توجه داشته باشید که اگر یادگیری وفعالیت های مثبت او با تشویق توأم نگردد.کم کم از انجام آنها خسته می‌شود.

12- باید دقت نمود که فرامینی که به کودک داده می‌شود کاملاً واضح وروشن وقابل ادراک برای او باشد. از بکار بردن جملات پیچیده وگنگ باید خودداری شود.

13- باید دقت شود که آموزش از حداکثر سادگی برخوردار باشد تا یادگیری آن برای کودک مقدور گردد و در هر مرحله آنقدر صبر و حوصله و مقاومت داشت تا کودک کاملاً آن را یاد بگیرد.

14- داشتن زمینه قبلی در آموزش (آشنایی ذهنی) هر مرحله رکن و پایه اساسی است. باید دید این مرحله از آموزش را که به او ارائه می‌شود آیا مرحله مقدماتی تر آن را می‌داند؟

15-  در انجام فعالیت ها تا آنجا که خود قادر به انجام آن است اورا باید آزاد گذاشت ومواردی را که قادر به انجام آن نمی‌باشد, تنها درکنار او به او یاری شود.

و کلام آخر این که :

فرجام سخن

“دمکراسی واقعی”

دمکراسی واقعی وعدالت اجتماعی زمانی در جامعه ای به صورت کامل و حقیقی برقرار می‌گردد که آن جامعه برای تمامی‌افراد خود امکاناتی برابر و مساوی فراهم آوردتا هرکس به فرا خود حال و استعداد خویش از آن بهره ای مناسب بر گیرد.

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “آشنایی با دانش آموزان استثنایی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ابتدا محصولات مورد علاقه خود را به سبد خرید اضافه نمایید.
 • سپس روی آیکون سبد خرید کلیک کنید.
 • محصولات داخل سبد خرید و مجموع مبلغ قابل پرداخت در صفحه تسویه حساب به شما نمایش داده می شوند.
 • فرم تسویه حساب را تکمیل کرده و روش پرداخت خود را انتخاب نمایید.
 • می توانید با استفاده از درگاه های پرداخت آنلاین خرید خود را تکمیل نمایید.
 • پس از تکمیل خرید می توانید به فایل های محصول دسترسی داشته باشید.
 • در صورت داشتن حساب کاربری می توانید سوابق خرید خود را در پنل کاربری خود مشاهده نمایید.
تماس با پشتیبانی